Jednym z największych przeszkód w większości miast w Polsce jest infrastruktura drogowa. Polskie miasta nie są przygotowane do tak wielkiego nasilenia ruchu, jaki został zapoczątkowany poprzez zwiększenie się liczby pojazdów na krajowych drogach. Przez to właśnie jedną z najbardziej istotnych kierunków rozwoju jakie powinno rozpocząć niemalże każde miasto jest zainwestowanie środków w transport i komunikację. Drogi i komunikacja miejska to najważniejszy obszar, jaki da przestrzeń na to by poprawić wygodę krakowian a także usprawni integralność gospodarki miasta.

Wśród innych miast, nowe projekty drogowe w Krakowie mocno się wybijają. Krakowianie w referendum opowiedzieli się za metrem, jednak przed tym jak metro zostanie zbudowane, w komunikację tramwajową i autobusową oraz nawierzchnie drogowe trzeba zainwestować sporo środków . Spośród ważniejszych decyzji finansowych warto podkreślić:
w pełni napędzaną elektrycznie linię autobusową – pierwszą w Polsce,
nowoczesne linie tramwajowe na Ruczaju,
całkowicie przebudowany dworzec PKP wraz z miejscem handlowym.
Oprócz tego, w planach Kraków przewiduje budowę przynajmniej kilka nowoczesnych dróg dojazdowych pomiędzy już wybudowanymi połączeniami i remonty już powstałych tras tramwajowych oraz dróg dojazdowych.
Mieszkańcy remontów nie lubią – utrudnienia w komunikacji i dotarciu do biur przeszkadzają w codziennym życiu. Trzeba jednak pamiętać, że bez remontów infrastruktura nie może się poprawić i by było lepiej, trzeba wytrwałości.Kraków arena
Inwestycje w komunikacje to nie jedynie kolejne drogi, jak również lepszej odporności nawierzchnia dróg, która będzie dłużej jak nowa i odporna. (jednym z takich wzorów może być odporna na ścieranie nawierzchnia drogi na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka i na zachodniej drodze Wadowickiej). Oczywiście, Kraków potrzebuje jeszcze wielu zmian i inwestycji, by jeździło się po nim wygodnie. Nie tylko autem, ale też tramwajami. Ale widać wyraźnie, że wszystko jest na najlepszej trasie do tego, by Krakusom mieszkało się tu naprawdę miło i z zadowoleniem.